Sport

Ministerstwo

Puchar Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Polsce

Drukuj
1 2 3
fot. B. Zborowski / PAP

Puchar przybył na pokładzie specjalnego samolotu FIFA i pozostanie w naszym kraju przez trzy dni. Jest to  pierwsza wizyta tego trofeum w naszym kraju. Tegoroczna trasa Pucharu jest najdłuższa
w historii. Rozpoczęła się 12 września 2013 roku w Rio de Janerio, będzie trwała dziewięć miesięcy
i obejmie swoim zasięgiem 90 krajów.

Wizytę Pucharu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Polsce otworzyła specjalna konferencja prasowa z udziałem Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, Ministra Sportu i Turystyki, Andrzeja Biernata, Ambasadora Brazylii w Polsce, Jorge Geraldo Kadri, przedstawiciela Polskiego Związku Piłki Nożnej Stefana Majewskiego oraz Dyrektor Operacyjnej Coca – Cola na Polskę i kraje bałtyckie, Anny Jakubowskiej.

- Możliwość zobaczenia tego unikatowego piłkarskiego trofeum FIFA World Cup™ na żywo  w naszym kraju będzie dla fanów piłki nożnej niezapomnianym doświadczeniem, a także doskonałą okazją do promowania aktywności fizycznej w naszym społeczeństwie. Chciałbym, aby to radosne wydarzenie zachęciła jak najwięcej osób do czynnego uprawiana sportu i prowadzenia zdrowego trybu życia – powiedział Andrzej Biernat.

- Warszawa była dotychczas gospodarzem wielu wspaniałych imprez sportowych. Wspomnieć należy tu chociażby o piłkarskich mistrzostwach Europy EURO 2012. Dziś nasze miasto odwiedza niezwykłe trofeum, które podobnie jak futbolowa rywalizacja rozpala serca kibiców. Jest to pierwsza taka okazja w naszym kraju by zobaczyć ten puchar na żywo. Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się kolejnym impulsem dla mieszkańców stolicy do większego zaangażowania się w sport – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Puchar będzie można zobaczyć oraz zrobić sobie z nim pamiątkową fotografię 27 i 28 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Podczas tych dwóch dni na kibiców czekają w PKiN liczne atrakcje sportowe i pokazy, którym towarzyszyć będzie niepowtarzalna atmosfera brazylijskiej fiesty.
W dniu 29 marca Puchar odleci do Niemiec. Następnie przed powrotem do Brazylii odwiedzi jeszcze Koreę Południową, Chiny, Japonię i Stany Zjednoczone.

Puchar Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej zaprojektował przed mundialem w 1974 roku włoski rzeźbiarz, Silvio Gazzaniga. Jako pierwszy kapitan zwycięskiej drużyny podniósł go legendarny Franz Beckenbauer. Obecnie po zakończeniu mistrzostw zwycięska drużyna otrzymuje na własność  pozłacaną replikę Pucharu, a na oryginale grawerowana jest nazwa najlepszej reprezentacji. Oryginalną statuetkę można będzie podziwiać jedynie
w trakcie „FIFA World Cup 2014 Trophy Tour”. Puchar ten jest wykonany z 18- karatowego złota, ma 36 cm wysokości i waży ponad 6 kilogramów. Przedstawia sylwetki dwóch osób, które wznoszą do góry kulę ziemską.

 

 

 

  • LOGO - CENTRALNY OŚRODEK SPORTU
  • LOGO - INSTYTUT SPORTU
  • LOGO - STADION NARODOWY W WARSZAWIE
  • LOGO - POLSKI KOMITET OLIMPIJSKI
  • LOGO - POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
  • LOGO - KLUB POLSKA
  • LOGO - ZARABIAJ NA TURYSTYCE
  • LOGO - NARODOWY PORTAL TURYSTYCZNY
  • LOGO - PROMUJMY POLSKĄ RAZEM